6 Şubat 2009 Cuma

UÇURTMA AVCISI


Yaşım çok büyük değil ama bir kaç sene önce imrelerek bakardım uçurtma uçuran çocuklara.

Halit Hüseyin (Khaled Hosseini)'nin muhteşem ironi özelliğini bu kitapta fazlasıyla göstermiş bence.

Kaliforniya’da yaşayan Amir (Emir), ülkeye Taliban rejiminin gelmesinden sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur.Roman onun ağızından anlatılıyor.Hasan'da onların hizmetçilğini yapan bir yaşıtı.Hasan;orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.Hasan,Emir'e hep sadık kalmış ve onun için elinden geleni yapmıştır. Ancak bir uçurtma yarışı sırasında Hasan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde ona sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir .Hasan yıllar sonra çocukluk arkadaşı Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onu kölelik yaşamından kurtarmak için Afganistan’a geri döner...

Trajik olaylar buradan sonra başlıyor .Bu hikayeden daha çok içindeki sosyetler baskısına ve eziyetlerine dikkatinizi çekerim.Afgan çocukların o zamanda çektiği eziyetlere ağızım açık okudum.

2003'te yazılmış bu romanın 2007 de de filmi çıkmıştır.

3 yorum:

merve özer dedi ki...

Onur ellerine sağlık. Çok güzel aktarmışsın kitabı.Sana tavsiyem Halid Hüseyin'in diğer kitabını bir sürü sonra oku. Savaşın etkisi,sovyetler birliği,taliban derken neler yaşamış afgan halkı.Halid Hüseyin de film tadında bir kitap yazmış.

fer dedi ki...

Yıllar sonra 2. bir kitap ta katıla katıla agladım.Yüreginiz kaldıracaksa okuyun:)

burak dedi ki...

uçurtma avcısı harika bir kitap..Ondan sonra Bin muhteşem günes adlı kitabda ismi gibi muhteşemdi..